Kāzu gadadienu svinības Latvijā un pasaulē

Sudraba kāzas jeb ceturtdaļgadsimtu ilga mīlestība

sudraba kāzasLaimīgas kopdzīves pamatā ir spēja ikdienu pārvērst svētkos, un viens no šādiem svinību iemesliem ir Sudraba kāzas. Tās laulātie svin pēc 25 laulībā aizvadītiem gadiem, turklāt šī ir viena no pasaulē populārākajām kāzu jubilejām. Tā simbolizē ģimenes spēku, kas laika gaitā kļuvis tik cēls kā sudrabs. Šādu kopdzīvi saista ciešas mīlas saites, un nekādi dzīves pārbaudījumi tām nav bijuši par šķērsli. Attiecīgi ar katru nākamo gadu pāra savienība kļūst aizvien noturīgāka un augstvērtīgāka. Tomēr arī ilgstošas attiecības regulāri jākopj, lai tās nenosūbētu kā novārtā atstāts sudraba izstrādājums.

Senas tradīcijas vēsta, ka šajā dienā var apmanīties ar sudraba gredzeniem, ko turpmāk nēsāt uz zeltneša blakus laulības gredzenam. Vai arī iekarināt to ķēdītē un aplikt ap kaklu kā oriģinālu rotu. Mūsdienās aizvien iecienītākas kļūst atkārtotās laulību ceremonijas, kad dzīvesbiedri vēlreiz viens otram teic jāvārdu. Arī Latvijā ne vienam vien pārim Sudraba kāzas ir kalpojušas par iemeslu atkārtot pirms 25 gadiem doto solījumu.

No galda klājuma līdz izklaides aktivitātēm

Atbilstoši kāzu jubilejas nosaukumam dāvanas šajā sudraba kāzasdienā veido dažādi sudraba izstrādājumi. Piemēram, rotaslietas, pulksteņi, aproču pogas, galda piederumi, foto rāmji, pildspalvas un citi līdzīgi priekšmeti. Ja laulāto rocība atļauj, ciemos var aicināt 25 viesus no radu, draugu un tuvāko paziņu loka. Sudraba kāzas paredz, ka arī galda klājumā un interjerā izvēlas šī dārgmetāla elementus un dažādas pelēkā nokrāsas. Tā ir īstā reize, kad likt lietā ģimenes krājumos atrodamās sudraba glāzes, ēdamrīkus un ziedu vāzes.

Dzimtas māju vietā par svinību norises lokāciju var izvēlēties arī kādu omulīgu viesu namu vai restorānu. Ieteicamās izklaides aktivitātes – kā jau svētku reizēs. Spēcīgas balss īpašniekiem patiks karaoke, bet azartiskajiem ciemiņiem pie sirds ies dažādas aizraujošas spēles. Un tam visam pa vidu var baudīt gardu maltīti, griezties ātrās un lēnās dejās, kā arī gremdēties atmiņās par skaisto kāzu dienu. Sudraba kāzas ir par un ap sirsnību, kopības sajūtu un laba vēlējumiem visiem turpmākajiem laulības dzīves gadiem.

Kāzu jubileju tradīcijas modernā izpildījumā

sudraba kāzasAgrāk laulātie visai rūpīgi sekoja līdzi katras kāzu jubilejas simboliskajai nozīmei, ievērojot pieņemtās tradīcijas. Turpretī mūsdienās konkrētās gadadienas nosaukums vairs nespēlē tik lielu lomu. Bet kā tad īsti mēs nonācām līdz brīdim, kad pirmo reizi tika svinētas Sudraba kāzas un citas laulības dzīves gadadienas? Izrādās, vēsturiski vēlme atzīmēt šīs jubilejas parādījās, lai izkrāšņotu vienmuļo ikdienas dzīvi pēc kāzām. Un tā maz pamazām aizsākās arī dāvanu pasniegšanas tradīcijas – jo lielāks gada skaitlis, jo vērtīgāka dāvana.

30-tajos gados Amerikas juvelieru asociācija izdeva sarakstu ar visu kāzu jubileju uzskaitījumu. Šobrīd šis saraksts jau ir vairākkārtīgi modernizēts. Tas noticis tādēļ, ka piemēram, savulaik plaši izmantotā bronza (8. kāzu jubileja) 21. gs. sabiedrībā vairs nav tik aktuāla. Tās vietā ir nākuši citi mūsdienīgāki materiāli. Tiesa gan, dažādās pasaules valstīs pieņemtie kāzu gadadienu apzīmējumi un to simboli joprojām mazliet atšķiras. Šī iemesla dēļ arī Latvijā nereti izmanto vairākus nosaukumus vienas un tās pašas kāzu jubilejas svinībām.