rožu kāzas

Kāzu jubilejas tradīcijas mīlestības svinēšanai

Rožu kāzas jeb pāra pirmā kopīgā desmitgade

rožu kāzasTurpinot laulāto kopā būšanas jubileju tēmu, kā nākamo aplūkosim desmito gadadienu jeb rožu kāzas. Tā ir pirmā apaļā kāzu jubileja, kas katram pārim ir īpašs notikums. Šajā dienā beidzot var apstāties un atskatīties uz kopā paveikto. Desmit gadu laikā laulāto attiecības ir izturējušas ne vienu vien pārbaudījumu, veidojot pamatīgu bāzi turpmākajai ģimenes dzīvei. Neviens ērkšķis tām nav spējis kaitēt. Parasti rožu kāzas pieņemts atzīmēt tuvāko radu un draugu lokā, kas bijuši klāt arī pāra oficiālās savienības dienā.

Sanākot kopā, visi vēlreiz var sveikt kāzu jubilārus un ļauties savulaik piedzīvotajiem prieka mirkļiem. Galvenās krāsas, kas dominē šīs dienas svinībās, ir sarkanā un rozā. Tas nozīmē, ka sieva var tērpties šo toņu vakarkleitā, un arī galda klājumam piestāvēs tās pašas nokrāsas. Papildus efektam mājās var izvietot rožu kompozīcijas un ziedlapiņu rotājumus. Jubilejas vakara noslēgumā laulātajiem ļauts izbaudīt romantisku divvientulību. Neatkarīgi no gadadienas aktivitāšu plāniem šis datums ir par un ap mīlestības svinēšanu.

Rožu klēpji, dejas un prieka pilni tosti

Tradīcijas vēsta, ka vīrs rožu kāzās sievai pasniedz rožu kāzas11 rožu pušķus. 10 no tiem ir sarkani un reprezentē kopā pavadītos mīlestības un uzticības gadus. 11. roze, savukārt, ir baltajā cerības krāsā kā simbols, ka arī turpmākie kopdzīves gadi būs tikpat laimīgi. Vai nav romantiski?

Dažviet Latvijā rožu vietā pieņemts sievai dāvināt arī elegantus dzintara izstrādājumus. Ielūgtie viesi, turpretī, pie laulātajiem nāk gan ar rozēm, gan arī ar citiem rozēm rotātiem priekšmetiem. Piemēram, gleznām, vāzēm, gultas veļu, galda servīzēm utt.

Tāpat mūsdienās plaši iecienītas ir arī citas praktiskas un ar konkrēto jubileju tieši nesaistītas dāvanas. Tādas kā spa vai restorānu dāvanu kartes, ar ko pāris var sevi pēcāk kārtīgi palutināt. Runājot par pašām svinībām, rožu kāzas kā laulātie, tā arī viņu vedējpāris ieskandina ar kādu lēnu deju. Jau ierasti tā tiek izpildīta ar sārtām rozēm rokās. Un turpinājumā seko prieka pilni tosti, ko viesi uzsauc ar pieskaņoti sarkanu vai rozā vīnu.

Laiki mainās, taču mīlestība paliek

rožu kāzasDažādos avotos pieejamā informācija, kas raksturo rožu kāzas, mēdz nedaudz atšķirties. Turklāt nereti tās dēvē arī par alvas vai alumīnija kāzām. Visdrīzāk tādēļ, ka šie materiāli ir ne tikai izturīgi, bet arī spējīgi laika gaitā manīties. Gluži kā laulātais pāris. Tas gan nav nekāds brīnums, ņemot vērā, ka dažādās valstīs šo dienu atzīmē savādāk. Laika gaitā tradīcijas ir tik ļoti sajaukušās, ka šodien noteikti gadadienu svinību standarti nemaz vairs nepastāv.

Pie mums kāzu jubileju svinēšanas māksla, visticamāk, ienākusi no Vācijas. Tur, kā izrādās, radušies arī gadadienu nosaukumi, kurus vēl tagad izmanto visā pasaulē. Daži gan uzskata, ka rožu kāzas un citas kopdzīves jubilejas kļūst par aizvien komerciālākiem svētkiem. Citi atkal dzīvo ar pārliecību, ka svinami ir tikai apaļie gadskaitļi. Turpretī vēl daļa pāru ar prieku līksmo katru jaunu gadu. Kā ir pareizāk, tas lai paliek laulāto pašu ziņā. Taču skaidrs ir viens – mīlestības apliecinājumi attiecībām nāk tikai par labu.