papīra kāzas

Kāzu jubilejas un to nozīme laulāto dzīvē

Papīra kāzas – kad aiz muguras jau vesels gads

papīra kāzasIzskanot vārdu salikumam kāzu jubilejas, pirmais, kas parasti nāk prātā, ir apaļi un iespaidīgi gada skaitļi. Taču mūsdienās ir aizvien vairāk pāru, kuri labprāt atzīmē arī pašu pirmo laulībā pavadīto dzīves gadu jeb papīra kāzas. Lai arī tas ir salīdzinoši neliels laika sprīdis, iemeslu mīlestības svinēšanai nekad nevar būt par daudz. Un kavēties atmiņās par kāzu dienu un tajā piedzīvoto jautrību ir patīkami arī pēc gada. Turklāt pirmā kopīgā jubileja vienmēr būs īpašāka par visām citām. Jaunā pāra kopdzīve iesākumā ir gluži kā neaprakstīta lapa, un arī pirmās kāzu jubilejas nosaukums ir tam atbilstošs.

Papīra kāzas norāda uz jaunu sākumu, kas jāsargā no nosmērēšanās tāpat kā sniegbalta papīra loksne. Kāzu gadadienas ir jauks iemesls, lai atkal satiktos ar visiem kāzu viesiem un nodotos kopīgai līksmībai. Taču tikpat jauki šo dienu var nosvinēt arī intīmā divvientulībā. Romantiskas vakariņas mājās vai kāds eksotisko zemju ceļojums būs lieliska ideja neaizmirstamiem kopā būšanas svētkiem.

Laiks atmiņām un sirsnīgām dāvanām

Papīra kāzas nenoliedzami ir par un ap īpašās dienas papīra kāzasatmiņu atdzīvināšanu. Tieši tāpēc šajā dienā var droši mieloties ar kādu no kāzu īpašajiem ēdieniem un tērpties krāšņās vakarkleitās. Tam paralēli klausoties to pašu mūzikas izlasi, ko tieši pirms gada. Un kas gan būtu kāzu gadadiena bez nostalģiskas foto un video albumu šķirstīšanas?! Arī tad, kad tas ir darīts jau simtiem reižu, pirmajā jubilejā sajūtas noteikti būs divtik īpašas.

Un, ja reiz šie svētki tiek saistīti ar papīru, papildus noskaņai to droši var izmantot arī telpas dekorāciju veidošanā. Origami putni un ziedi, mīlestības vēstules vai miniatūras lidmašīnas ļaus novērtēt pavisam vienkāršu lietu šarmu. Turklāt šo elementu veidošana kalpos arī kā aizraujoša un viesus vienojoša izklaides aktivitāte. Runājot par pirmās gadadienas dāvanām, papīra kāzas ir svētki, kuros dominē… jā, tas atkal ir papīrs. Jeb, pareizāk sakot, dažādi noderīgi papīra izstrādājumi – koncertu biļetes, grāmatas, foto albumi, personalizēti kalendāri utt. Jo radošāk, jo labāk.

No Viduslaikiem līdz pat mūsu dienām

papīra kāzasVēstures fakti liecina, ka pirmo reizi kāzu jubilejas tika svinētas jau senajos Viduslaikos. Tiesa gan, toreiz laulātie atzīmēja vien 25 un 50 gadu kopā būšanu. Tā izpaudās kā vīra simboliska dāvana sievai sudraba vai zelta vainaga formā. Mūsdienās no šīs tradīcijas palikusi vien viegli jaušana atblāzma. Turklāt sieva vairs nav vienīgā dāvanu saņēmēja. Interesanti, ka dažādās pasaules valstīs papīra kāzas un to svinības mēdz mazliet atšķirties.

Piemēram, Bulgārijā vietējās tradīcijas nosaka, ka šajā dienā laulātajiem jātērpjas simboliskā papīra kreklā vai svārkos. Savukārt, Ungārijā sieva un vīrs, paņēmuši viens otra kurpes, dodas dejot. Visiem, kas vēlas pāra dejai pievienoties, kurpēs jāiemet kāda papīra naudas zīme. Latvijā papīra kāzas biežāk ierasts atzīmēt brīvā dabā, kas ļauj baudīt lustīgu, taču nepiespiestu gaisotni. Atraktīvas un vērienīgas vai klusas un ģimeniskas kāzu svinības – tas paliek katra pāra paša ziņā. Taču skaidrs ir viens, ka svētkiem būs būt kā pirmajā, tā arī visos pārējos kopdzīves gados!