MŪSU LĪGAVAS

Piedāvājam aplūkot mūsu valdzinošo līgavu spilgtākos kāzu mirkļus, kas neatkarīgi no svinību vietas, koncepta un gadalaika ļauj arī mums sajust kaut mazliet no gaisā virmojošās laimes. Un kāpēc gan uz tiem neatskatīties arī pēc pieciem, desmit vai pat piecdesmit prieka pilniem gadiem?!

Vasara jau izsenis tiek uzskatīta par gada karstāko svinību sezonu, kad lielāka un mazāka mēroga kāzas notiek teju ik dienu. Un kā nu ne, ja daba atrodas pašā tās plaukumā, gaisā virmo salda ziedu smarža un vaigu glāsta silti saules stari?! Arī kāzu norises vietas izvēle šajā gadalaikā ir praktiski neierobežota. Svinības var rīkot kā iekštelpās, tā arī zem klajas debess. Kāzas pļavā, pagalmā, mežā vai pat pludmalē – jā, tas viss ir iespējams. Vasara ir arī gadalaiks, kas mūs priecē ar īpaši garām un gaišām dienām, nemaz nerunājot par elpu aizraujošajām dabas parādībām. Kurš gan nesapņo par kāzu fotosesiju uz zeltaina saulrieta, košas varavīksnes vai simtiem naksnīgu zvaigžu fona?! Un, tā kā vasarā dabā sastopamas teju visas iespējamās nokrāsas, līgava uz šī fona izskatīsies vēl krāšņāk kā jebkad. Atliek tikai ļauties galvu reibinošai kāzu burvībai un baudīt īpašo dienu no visas sirds.

Arī agrs rudens ir laiks, kas ļauj variēt ar svinību lokāciju pēc sirds patikas. Zāle joprojām ir zaļa un debesis koši zilas. Par gada nogales tuvošanos liecina vien pirmās viegli krāsainās lapas koku zaros. Senajiem latviešiem, piemēram, tieši rudens bija iecienītākais kāzu laiks. Kad visi darbi padarīti un raža novākta, var nodoties svinībām. Iesoļojot rudens otrā pusē, savukārt, jāņem vērā, ka laika apstākļi var kļūt krietni grūtāk paredzami. Tātad arī kāzas visdrīzāk jāorganizē iekštelpās. Arī dienas gaišā puse paskrien nemanot, tādēļ svinību oficiālo daļu un jaunā pāra fotosesiju labāk ieplānot laicīgi. Kopumā gan rudens ir viens no skaistākajiem kāzu gadalaikiem. Pirms dziļā ziemas miega daba šajā periodā steidz tērpties piesātinātās krāsās un lutina ar krāšņām ainavām un neskaitāmām veltēm. Tās var kļūt ne tikai par lielisku kāzu galda sastāvdaļu, bet arī rotāt līgavas pušķi vai pat tērpu. Rudentiņis patiesi ir bagāts vīrs, un tieši tādas ir arī rudens laika kāzas.

Lai arī šis gadalaiks nav tradicionālākā izvēle svinībām, tomēr aizvien vairāk pāru mūsdienās nolemj kāzas rīkot tieši ziemā. Izrādās, arī gada vēsākajai sezonai ir savas priekšrocības. Pirmkārt, jaunajam pārim pavisam noteikti nebūs jāuztraucas par datuma rezervēšanu jau krietnu laiku iepriekš. Ziemā svinību telpu pieejamība būs daudz plašāka, savukārt izmaksas – iepriecinoši zemākas. Bez šaubām, šis gadalaiks prasa zināmu pielāgošanos gan tērpu, gan arī svētku mielasta un telpu dekorāciju ziņā. Gaisīgas kleitas nomaina biezāki audumi un svinībām pieskaņotas virsdrēbes. Ziedu kompozīcijām, savukārt, ideāls aizstājējs ir dažādas gaismiņu virtenes, sveces un liegu sniegpārslu dekorācijas. Šis ir laiks, kad sildīties iekštelpās um baudīt kūpošus sezonālos ēdienus un dzērienus. Jautras dejas, humora pilnas spēles un citas izklaides kāzu viesus ziemas laikā saliedēs vēl vairāk kā jebkad. Un jaunajam pārim šis gadalaiks atmiņā vienmēr paliks īpašs. Kāpēc gan nepadarīt kāzas par īstu ziemas pasaku?! Sniegotu, siltu un brīnumu pilnu.

Arī mīlestības vēstnesis pavasaris ir plaši iecienīts laiks kāzām. Daba beidzot mostas pēc garā ziemas miega un gaiss, šķiet, smaržo izteikti svaigi. Putnu čalas, pirmie ziedu pumpuri un ilgi gaidītie saules stari vēsta, ka viss atkal sākas no jauna. Arī kāzas var kļūt par neaizmirstamu jaunā sākuma sastāvdaļu, ļaujot jaunajam pārim pacelties pāris metrus virs zemes. Pavasarim jau tradicionāli piestāv viss maigais un gaisīgais. Smaržīgas tulpes, ceriņi un narcises, liegi pasteļtoņi un vijīgas mežģīnes kļūs par neatņemamu šīs sezonas svinību sastāvdaļu. Kāzas atkal var svinēt pie dabas, izjūtot tās svaigo elpu un kūsājošās dzīvības spēku. Un kāpēc gan šo iedvesmas pilno gaisnotni nepārvērst mūžīgā mīlas dziesmā, ko atcerēties vēl un vēl?! Turklāt dabas atmoda arī kāzu bildēs liks jaunajam pārim starot no laimes. Šis pavisam noteikti ir laiks, kad svinēt kāzas, līksmot un gluži kā putniem ļauties savam neaizmirstamajam lidojumam.

Tas, vai atzīmēt kāzu jubilejas, paliek katra paša ziņā, taču svinībām iemeslu nekad nevar būt par daudz, vai ne tā? Un, lai svinētu kopā būšanas prieku, nebūt nav jāgaida desmit, divdesmit vai pat vairāk gadi. Jau uzreiz pirmajā laulību dzīves gadadienā pāri sagaida Papīra kāzas. Tās simbolizē, baltu un neaprakstītu lapu, kāds ir arī kopdzīves pats sākums. Baltā papīra lapa jeb attiecības pārim jāsargā no “nosmērēšanās”, dzīvojot mierā un saticībā. Papīra kāzas svin, dāvanā pasniedzot skaistu piezīmju papīru, grāmatu, kalendāru, albumu, gleznu, biļetes uz kādu pasākumu vai citas dāvanas, kas gatavotas no papīra. Ja pirmo kāzu gadadienu plānots atzīmēt kopā ar viesiem, papīra tematiku var iekļaut arī svinību noformējumā un izklaides aktivitātēs. Origami ziedu, putnu, kuģīšu un lidmašīna locīšana vienmēr izvēršas par patīkamu nodarbi. Turklāt šīs papīra figūriņas pēcāk var gan iekļaut paredzēto spēļu programmā, gan arī paturēt kā jauku piemiņu no pašām pirmajām kāzu jubilejas svinībām.

Kad laulātie viens otram paspējuši kārtīgi pieslīpēties un arī pirmie kopīgie pārbaudījumi jau ir aiz muguras, pavisam nemanot, pienāk laiks svinēt Koka jeb Ceriņu kāzas. Tā ir piecu kopā būšanas gadu jubileja, ko uztver kā pirmo nopietno laulības dzīves atskaites punktu. Šajā periodā jaunā ģimene jau tiek uzskatīta par gana spēcīgu un noturīgu. Tā turpina stiprināt saknes un plesties plašumā, taču tāpat kā kokam laulībai ir jāuzmanās no ugunsgrēkiem. Tie attiecībās simbolizē nopietnus strīdus un nesaskaņas, kam kopīgiem spēkiem jātiek pāri, lai atkal netraucēti baudītu kopdzīves prieku. Šajā gadadienā svinību viesi un arī laulātie viens otram dāvina dažādus koka izstrādājumus. Tās var būt karotes, virtuves dēlīši, dekoratīvi rotājumi, mēbeles, rāmīši, svečturi un citi saimniecībā noderīgi priekšmeti, ko nevar sadauzīt. Tāpat dāvanai noderēs arī košumaugi vai augļu kociņi, kas papildina ģimenes kopīgo dārzu. Tos kā mūžīgas mīlestības simbolu kāzu jubilejā iesaka stādīt abiem laulātajiem kopā.

Kā zināms, svinēt var ikvienu kāzu jubileju, taču kā nākamo nozīmīgāko gadadienu pieņemts atzīmēt apaļās Rožu jeb Alvas kāzas. Tās godina desmit kopā būšanas gadus, kas izturējuši pamatīgu laika pārbaudi un simbolizē stipru ģimeni. Šīs kāzas paredz, ka svinībās piedalās arī visi kāzu viesi, lai kopīgi atcerētos jautrību, kas valdījusi pirms desmit gadiem. Šajā dienā vīrs sievai kā nezūdošas mīlestības un uzticības simbolu pasniedz 11 rožu pušķi. Desmit no tām ir sarkanā mīlestības krāsā, savukārt viena roze ir balta. Tā kalpo kā cerības zīme, ka arī turpmākie gadi būs tikpat laimīgi. Tāpat Rožu kāzās pieņemts dāvināt arī alvas un dzintara izstrādājumus. Šī ir diena, kad romantika virmo gaisā no agra rīta līdz pat vēlam vakaram. Arī dienas noslēgumā laulātie var turpināt svinības. Divvientulības brīžus īpašus padarīs silta putu vanna, aromātiskas sveces, lēna mūzika vai pašgatavotas vakariņas. Arī romantisks ārzemju ceļojums, kas atgādinās par saldo medusmēnesi, šajā jubilejā būs tieši laikā.

Divdesmit kopdzīvē pavadīti gadi ir posms, kad laulātā pāra vērtības ir nostiprinājušās līdz pašiem pamatiem. Arī laika uzliktie pārbaudījumi godam izturēti, tāpēc šajā periodā var droši atvilkt elpu un svinēt Porcelāna kāzas. Pastāv uzskats, ka no ģimenes pirmajām kopīgajām porcelāna servīzēm pēc diviem gadu desmitiem vairs nekas nav palicis pāri. Un labi vien, ka tā, jo trauki taču joprojām plīst uz laimi. Šī iemesla dēļ apaļās kāzas atzīmē, laulātajiem dāvinot porcelāna izstrādājumus. Servīzes, vāzes un garšvielu trauciņi ir tikai daži no saimniecībā noderīgiem variantiem. Tāpat arī svinību mielastu servē uz jauniem porcelāna traukiem, kas simbolizē vēl spēcīgāku kopdzīves turpinājumu. Taču tāpat kā jebkurš plīstošs materiāls porcelāns prasa uzmanīgu pieeju. Bez šaubām, arī laulāto attiecības jāturpina rūpīgi kopt, lai tās nākotnē piedzīvotu vēl neskaitāmus citus laimes pilnus mirkļus. Un kāpēc gan to nedarīt, malkojot kādu aromātisku tēju vai kafiju no jaunajām porcelāna tasītēm?!

Pēc divdesmit piektā kopā pavadītā dzīves gada ir pienācis laiks svinēt Sudraba kāzas. Tās simbolizē ģimenes nezūdošo vērtību, kas ir tikpat cēla kā sudrabs. Pēc tik ilgstoša laika pārbaudījuma laulāto savienību pavisam noteikti var uzskatīt par izdevušos. Arī šo skaisto notikumu parasti atzīmē kopā ar radiem un draugiem. Dāvanas, protams, sastāv no dažādiem sudraba izstrādājumiem – ēdamrīkiem, rotaslietām, rakstāmpiederumiem un citiem vērtīgiem priekšmetiem. Tāpat arī svinību galda klājumā dominē sudraba elementi un tā nokrāsas. Sākot no traukiem un galda piederumiem līdz pat glāzēm, svečturiem un dekorācijām. Galvenais, lai viss mirdz un laistās tikpat spoži kā svinētāju prieka pilnās acis. Senas tradīcijas vēsta, ka šajā dienā laulātie var apmainīties ar sudraba gredzeniem, ko nēsāt blakus laulības gredzenam. Turklāt pēdējo gadu kāzu modes tendences pat ļauj atkārtot laulību ceremoniju, tādējādi vēlreiz apliecinot pāra savienības mūžīgo spēku. Kāzas pēc divdesmit pieciem gadiem – vai nav gana labs iemesls lustīgām dzīrēm?!

Pērļu kāzas jau tradicionāli tiek svinētas pēc trīsdesmit laulībā pavadītiem gadiem. Tās simbolizē pāra attiecības, kas ir spožas un vērtīgas kā pērles, taču vienlaicīgi joprojām turpina lēnītēm augt. Šajā laikā pieņemts atskatīties gan uz gadu gaitā lietajām prieka, gan arī skumju asarām. Pērle ir arī auglības simbols un vērtīgs talismans, kas kalpo kā lieliska kāzu jubilejas dāvana. Sievietes apaļajā gadadienā sveic ar pērļu rotām – auskariem, rokassprādzēm un kaklarotām. Vīriešiem, savukārt, dāvanā pasniedz aproču pogas vai kaklasaites piespraudi, kas rotāta ar perļu elementiem. Šajā dienā pastāv tradīcija abiem laulātajiem pērles mest kādā ūdenstilpē, kur tās simboliski turpinās dzīvot vēl vairākus gadu desmitus. Tā kā pērle ir paliekoša vērtība, kas dzimst no ūdens, arī šim elementam svinību gadadienā ir būtiska loma. Lai Pērļu kāzas arī jums kalpo kā visa līdz šim piedzīvotā atskaites prizma, caur kuru raudzīties ar spodru un gaišu skatu nākotnē!

Kad kopdzīvē aizvadīti jau četrdesmit gari gadi, klāt ir Rubīna kāzas. Šīs dienas simbols attiecīgi ir koši sārtais dārgakmens rubīns. Tas sevī ietver mīlestību un uguni, kā arī sargā kopīgu laimi un mīlestību. Rubīns ir kā mīlas liesma, kas laulāto starpā spoži kvēlo joprojām. Tas ir perfekti noslīpēts un izturīgs, gluži kā laika pārbaudi izturējusi laulāto savienība. Tā kā šī akmens izstrādājumi mēdz būt gana dārgi un arī salīdzinoši reti sastopami, kāzu gadadienā ierasts dāvināt visdažādākās dāvanas rubīna krāsā. Vienlīdz iecienītas ir gan rotaslietas un interjera dekori, gan arī izsmalcināti trauku komplekti. Arī uz svinību galda dominē tieši rubīna sarkanā krāsa. Sākot no sārtiem ēdieniem un dzērieniem, līdz pat šāda toņa galdautiem, svecēm, ziediem un citām krāšņām dekorācijām. Rubīna kāzas ir arī laiks, kad iepriekšējos laulības gredzenus mainīt pret jauniem. Tos tad pēc ieskatiem var rotāt ar kādu rubīna elementu, tādējādi nesot kvēlo mīlestības liesmu sev līdzi arī ikdienā.

Zelta kāzas, šķiet, ir vienas no greznākajām un arī gaidītākajām kopdzīves jubilejas svinībām. Tas pārim ir ļoti nozīmīgs brīdis, jo kā nekā kopā pavadīts jau pusgadsimts, kas jo sevišķi mūsdienās ir ļoti daudz. Senās liecības vēsta, ka šo īpašo dienu vairākās valstīs pieņemts atzīmēt jau kopš Viduslaikiem. Zelta kāzās parasti valda īpaši svinīga gaisotne, ko ar prieka brīžiem piepilda arī klātesošie pāra draugi un radi vairākās paaudzēs. Svinību laikā viesi godina pāra stipro savienību un visi kopīgi atcerās gadu laikā piedzīvoto. Atbilstoši tradīcijām pieņemts, ka pāra bērni šajā dienā vecākiem dāvina jaunus laulības gredzenus. Iepriekšējie gredzeni laika gaitā mēdz nodilt, un nenoliedzami mainās arī laulāto pirkstu forma. Tieši tādēļ šo īpašo laulības rotu kā simbolisku dāvanu nodod neprecēto bērnu vai mazbērnu rokās. Pastāv ticējums, ka pēc tik ilgiem kopā pavadītiem gadiem gredzens sevī nes mīlestības maģisko spēku. Tas arī gredzenu mantotājiem kādu dienu ļaušot svinēt tikpat ilgas un laimīgas kāzas.

Dimanta kāzas ir gadadiena, kas tiek atzīmēta, kad kopš “jā” vārda teikšanas kopā aizvadīti jau sešdesmit laimīgi gadi. Dimanti, kā zināms, ir sevišķi augstvērtīgs dārgmetāls, kas dzidri mirdz un laistās mūžīgi. Tas ir ciets kā akments un nopulēts līdz pašai pilnībai. Un tādas ir arī laulāto attiecības. Tās ir patiesas, un šo savienību nekas nespēj izjaukt vai izsist no līdzsvara. Šajā dienā pārim dāvina krāšņus kristāla izstrādājumus – glāzes, vāzes vai griestu lustras. Ja ģimenē pieņemts pasniegt greznas dāvanas, vīrs sievu var iepriecināt ar kādu dimanta rotu vai nelielu piemiņas suvenīru. Ar gadiem tik vērienīgas svinības kā iepriekš lielākajai daļai pāru vairs nav aktuālas. Tāpēc Dimanta kāzas visbiežāk atzīmē nelielā kompānijā, kas sastāv no tuvākajiem radiem un ģiemenes draugiem. Par svinību norisi parasti gādā jaunākā paaudze, ļaujot laulātajiem atpūsties un baudīt. Šajā dienā, kā ierasts, viesi sumina “jauno” pāri un kavējas siltās atmiņās par līdz šim kopā aizvadītajiem dzīves mirkļiem.

Visbeidzot, septiņdesmitā laulības dzīves jubileja jeb spožās Briljanta kāzas ir kā apliecinājums tam, ka pāra attiecības ir izkoptas līdz pilnībai. Tās ir spožas, spodras un mirdzošas kā smalkākais briljants, kas, kā zināms, ir perfekti noslīpēts dimants. Arī šajā gadadienā laulātie viens otram var pasniegt briljanta piemiņas lietas vai rotas kā apliecinājumu mūžīgai mīlestībai. Briljantus jau izsenis uzskata par vērtīgākajiem dārgakmeņiem pasaulē, kas ik gadu kļūst tikai vēl dārgāki un vērtīgāki. Tāpat arī laulāto attiecību vērtība ar katru jaunu dienu tikai pieaug un kļūst stiprāka. Ja kopā pavadīts tik ilgs laiks, ir vairāk nekā skaidrs, ka šī savienība ir mūžīga. Tai pretī nespēj stāties ne laika uzliktie pārbaudījumi, ne arī citi pasaulīgi šķēršļi. Tā kā mūsdienās pāru, kas kopā piedzīvo Dimanta kāzas, vairs nav daudz, šie svētki laulātajiem ir divtik īpaši. Lai katram no mums dzīvē izdodas piedzīvot ko tik brīnumainu un īpašu!

TOP