Kāzu jubilejas un to loma laulāto dzīvē
Vai piekritīsiet, ka iemeslu svinībām nekad nevar būt par daudz? Un, ja reiz svinam Ziemassvētkus un Valentīndienu, kāpēc neatzīmēt arī kāzu jubilejas?! Ir pāri, kas par nozīmīgiem attiecību pieturas punktiem uzskata tikai apaļus kopā būšanas gadus.
Citi, savukārt, ar jaunu sparu svin katru no tiem. Cik zināms, kāzu jubilejas atzīmēšana ir aizsākusies jau senajā Romā. Toreiz kā būtiskākās tika izceltas sudraba un zelta kāzas. Latvijā tā ir salīdzinoši nesena tradīcija, kas pie mums visdrīzāk atceļojusi no Vācijas.
Katrai svinamajai gadadienai attiecīgi tiek piešķirts savs simboliskais nosaukums. Tā, piemēram, pēc pirmā laulības dzīves gada svin kokvilnas kāzas; tām seko papīra un ādas kāzas. Ne vairs tik tālu ir arī rožu, pērļu, rubīna un dimanta svinības. Un tā līdz pat sirmam vecumam. Tiesa gan, katru jubileju pieņemts atzīmēt tikai līdz 15. gadam. Tālāk tās svinamas jau ik pēc pieciem gadiem. Runā, ka laimīgie laiku neskaita, taču dažkārt tas nebūt nenāk par ļaunu.
Dažas idejas neaizmirstamām svinībām
Izpratne par kāzu jubilejas svinēšanu katram pārim var krietni vien atšķirties, bet ko tad īsti iesākt, lai šo dienu padarītu kaut mazliet īpašāku par citām? Tiem laulātajiem, kuri ar prieku uzņem ciemiņus, patiks ideja par vērienīgām viesībām. Tās var organizēt gan pie sevis mājās, gan arī kādā viesu namā vai restorānā. Kāpēc gan neuzaicināt visus kāzu viesus, lai vēlreiz atcerētos kopā piedzīvoto jautrību? Reizēs, kad tiek plānotas mazāka mēroga svinības, tās tikpat jautri var atzīmēt tikai tuvāko radu un draugu lokā.
Ja tomēr precētais pāris dod priekšroku divvientulībai, arī šādas kāzu jubilejas iespējams padarīt neaizmirstamas. Aktīviem atpūtniekiem kā radīts būs kāds tuvāks vai tālāks ārzemju ceļojums, kura laikā vēlreiz izjust medusmēneša garšu. Bet tikpat laba doma var būt arī kāds neliels izbrauciens tepat, pa Latviju. Dzimtās puses apciemošana ļaus atcerēties skaistās jaunības dienas. Turpretī relaksēšanās kādā pirtī vai spa kompleksā sniegs iespēju atjaunot spēkus un vairot mīlestību arī turpmākajiem gadiem.
Bet kā tad paliek ar dāvanām?
Lai gan kāzu gadadienās svarīgākais ir kopā būšanas prieks, pārdomātas un ikdienā noderīgas dāvanas vienmēr ir patīkama svētku sastāvdaļa. Tās pasniedz gan laulātie viens otram, gan arī uz svinībām aicinātie viesi. Tāpēc ir vērtīgi uzzināt, ko pieņemts dāvināt katrā no kāzu jubilejas reizēm. Visbiežāk dāvanas tiek piemeklētas atbilstoši gadadienu nosaukumiem, kas manāmi atvieglo to iegādes procesu.
Papīra kāzās iederēsies dažādas no papīra veidotas lietas – grāmatas, kalendāri, koncertu biļetes utt. Līdzīgi noteikumi attiecas arī uz visām nākamajām jubilejām. Sudraba kāzās dāvanas veido sudraba izstādājumi, bet, piemēram, rubīna kāzās tie var būt dažādi rubīnsarkani priekšmeti. Zelta kāzās, kas iezīmē jau veselu 50 gadu kopdzīvi, pieņemts, ka bērni vecākiem pasniedz jaunus laulības gredzenus. Iepriekšējie, savukārt, tiek simboliski nodoti neprecēto ģimenes atvašu rokās. Ar gadiem vērienīgas svinības un greznas dāvanas vairumam pāru vairs nav tik aktuālas. Tāpēc 60, 70 vai vairāk kopdzīves gadu jubilejas ierasts svinēt nelielā radu lokā, apmainoties ar sirdi sildošiem nieciņiem.