Kāzas caur gadalaikiem
Vasara jau ierasti tiek uzskatīta par gada piemērotāko sezonu, kad svinēt kāzas. Tomēr, lai arī salīdzinoši retāk, ne mazums jauno pāru par kāzu svinību dienu izvēlas citus gadalaikus. Tostarp arī salīdzinoši vēsāko rudeni un ziemu jeb tā saucamo nesezonu. Kā viens no iemesliem šādam lēmumam varētu būt pēdējo gadu nepastāvīgie laika apstākļi. Ja citas reizes jūlijs mūs lutināja ar saules pielietām dienām un ilgi gaidīto tveici, tad šī vasara daudziem pāriem, iespējams, lika mazliet vilties. Bet kurš gan ir teicis, ka kāzu dienā jāzied rudzupuķēm un jāčīgā sienāžiem?! Tikpat labi jaunlaulātos var priecēt arī košās rudens lapas vai liegās sniegpārslas. Neskatoties uz to, kuru gadalaiku izvēlamies kā maģisko kāzu datumu, jāatcerās, ka laika apstākļi nekādā ziņā nav no mums atkarīgi. Tieši tāpēc ir jāsteidz baudīt kāzu dienu tādu, kāda tā ir. Galu galā, lai cik saulaina, karsta, lietaina vai pat sniegota, tā vienmēr paliks īpaša.
Kāzu tradīcijas Latvijā
Kā zināms, katrai tautai ir savas kāzu paražas, kas svinības padara atšķirīgas no citur pasaulē ierastajām. Arī Latvijā kāzām jeb vedībām ir diezgan sena vēsture, kas atspoguļojas dažādos rituālos. Liela daļa no tiem nemaz vairs nav līdz mūsu dienām saglabājusies, taču ir lietas, ko kāzu dienā piekopjam joprojām. Kā viena no latviešu kāzas raksturojošām tradīcijām noteikti jāmin mičošana, kas caur dziesmām un dejām jauno pāri simboliski ieved sievas un vīra kārtā. Tāpat vēl šodien latviešiem nemainīgā cieņā ir krāšņas svinības vismaz divu dienu garumā, kas citur pasaulē nav tik izplatītas. Vēl kāda tradīcija, kas mūsdienās gan nedaudz pielāgojusies moderno cilvēku dzīves ritmam, ir pūra došana. Lai arī vecāki līgavai līdzi vairs nedod dzimtas mantoto pūra lādi, tomēr saimniecībā noderīgas dāvanas un piemiņas lietas jaunlaulātajim pieņemts pasniegt joprojām. Izrādās, arī mūsu senči prata līksmot ar vērienu, un kāpēc gan neuzturēt šo paaudžu saikni dzīvu arī mūsdienās?!
Mūsdienu ideālās kāzas
Katrs pāris ir unikāls, un tieši tāds ir arī jaunlaulāto skatījums uz kāzu formātu. Neskatoties uz tradīciju ilgdzīvotspēju, pēdējā laikā arvien vairāk pāru izvēlas svinēt nestandarta kāzas. Tā piemēram, iepriekš tik ierastās baznīcas vai dzimtsarakstu nodaļas vietā savu uzvaras gājienu šobrīd piedzīvo viesu nami, pilis, muižas un pat dažādas brīvdabas lokācijas. Jā, arī kāzas parkos, mežos un pludmalēs vairs nav nekāds retums. Interesanti, ka, gādājot par viesu labsajūtu, kāzās bieži vien sastopami ne tikai muzikanti, bet arī dejotāji, mākslinieki, zīlnieki un pat pirotehniķi. Arī tematiskās kāzas Latvijā kļūst arvien pieprasītākas. Protams, viedokļi šajā jautājumā dalās – kamēr daļa uzskata, ka kāzās jāpieturās pie pārbaudītām vērtībām, citi ļauj vaļu fantāzijai. Raibas kāzu kleitas, netipiskas ceremoniju vietas un konfekšu pušķi ziedu vietā ir tikai daži no piemēriem, kas mūsdienās raksturo šo īpašo dienu. Bet tieši tāpēc jau tās ir kāzas, kad svinēt divu cilvēku savienību tieši viņiem raksturīgajā manierē. Rūgts!